Trening interpersonalny
Jest to jedno z najważniejszych doświadczeń edukacyjnych służących rozwojowi osobistemu. Naszym zdaniem trening interpersonalny powinien znaleźć się w doświadczeniu wszystkich osób, które „pracują sobą” czyli menedżerów, nauczycieli, coachów, trenerów, rodziców, małżonków itp., itd.
Trening trwa 40 godzin ( 5 dni).
CELE TRENINGU INTERPERSONALNEGO:
- Aktywne zdobywanie wiedzy poprzez ogląd własnego doświadczenia; oraz doświadczeń pozostałych członków grupy;
- Poznawanie i ujawnianie samego siebie;
- Przyjmowanie i udzielanie informacji zwrotnych;
- Ćwiczenie nowych zachowań i umiejętności społecznych.
Artykuł Anny Zabrodzkiej: Trening interpersonalny i rola trenera w trakcie treningu.
Trening interpersonalny jest specyficznym rodzajem spotkania, (…), które ma służyć lepszemu poznaniu siebie i innych.
Jego celem jest nabywanie umiejętności bycia w lepszym kontakcie ze sobą, swoimi emocjami słuchania siebie i innych, polepszania komunikacji interpersonalnej, stosunków międzyludzkich. Jego efektem jest nabywanie umiejętności lepszego i trafniejszego przekazywania swoich oczekiwań, intencji, czy też uczuć. Może również służyć rozwijaniu umiejętności rozwiązywania konfliktów.
Podczas treningu powiększamy wiedzę o samym sobie – o swoich cechach, typowych zachowaniach, sposobach znajdowania pozycji w grupie, a co najważniejsze dowiadujemy się jak mnie widzą inni. Dokonuje się zderzenie naszego wyobrażenia o samym sobie z tym, jak mnie widzą inni. Jakże często okazuje się, że nasze wyobrażenie o samym sobie jest błędne.
Trening grupowy jest również miejscem, gdzie uczymy się „sztuki życia”. Mam tu na myśli nabywanie umiejętności zabiegania o siebie, „upominania się o swoje” – zabierania głosu, wyrażania opinii, czy też rozpoznawania, nazywania i wyrażania tego, co dla nas jest w danej sytuacji, w danym momencie, ważne. Może to być coś, co nas dotyka, z czym sobie nie radzimy i prosimy grupę o pomoc. Oczywiście zależy to od stopnia, w jakim potrafimy, możemy lub chcemy się otworzyć. Grupa (pozostali uczestnicy) jest po to, by wspierać lecz to od nas zależy, czy o to zadbamy.